3 noiembrie 2014
luni, noiembrie 03, 2014

Liga MOL - Victorie in prelungiri pentru lupii de la Corona Brasov

SURSA: FB/corona.brasov.wolves
Corona Wolves Brasov a intilnit acasa nou venita in Liga MOL, Debreceni HK. Partida a avut putine goluri dar a spart tiparele, datorita a doua suturi de penalitate. Gazdele au deschis scorul in min. 14:52 prin Richard Filip, iar Debreceni HK a egalat in min. 26:48 si apoi a ratat un sut de penalitate in min. 29:24. Si Corona Wolves Brasov a avut un sut de penalitate cu 58 sec. inainte de terminarea timpului regulamentar, dar Virag Csanad a ratat de doua ori (arbitrii au dictat repetarea primei executii). Dupa 1-1 la finalul celor 60 de minute, a urmat repriza de prelungiri in care Hietamaki Juhamatti a inscris golul victoriei (min.61:21). Corona s-a impus cu 2-1 (1-0; 0-1; 0-0; 1-0).

“A fost un meci bun pentru fani, cu multe faze de atac ale ambelor echipe. Cei doi portari s-au descurcat foarte bine si ambele echipe au luptat pentru victorie. Un meci cu multe lovituri de penalitate, iar in prelungiri Brasovul s-a impus printr-un gol inscris in urma unei greseli a echipei mele. Avem o echipa noua si ne dorim sa construim o echipa puternica pentru viitorul sezon.”, a declarat dupa meci Evgeny Mukhin – antrenor Debreceni HK

“Astazi am avut o aparare puternica iar in atac am reusit sa creem multe ocazii insa nu am reusit sa si inscriem. Am facut fata cu brio unei echipe rapide, cu un joc tehnic. In viitor, sper sa fim mai eficienti in situatiile de superioritate numerica, nu cum s-a intamplat in meciul de azi. Il remarc in mod special in meciul de azi pe Peter Klouda care a muncit mai mult decat de obicei, atat in ofensiva, cat si in defensiva. Referitor la faza sutului nostru de penalitate, peste tot in lume, aruncarea crosei de catre portar in calea pucului, inseamna gol pentru echipa adversa. Fara exceptie! Acesta trebuie sa fie un lucru stiut de toti arbitrii, ceea ce in meciul de astazi nu s-a intamplat.”- Jerry Andersson – antrenor principal Corona Brasov Wolves